Именден празнуваат: Наум, Наумче, Науме, Наумка… Ако свети Климент Охридски остана во споменот на народот со својата просветителска дејност, со подучување на ...
сите 2 | | | веќе видена

Петтата меѓународна поетска манифестација ,,Охридски поетски бисер” поради ситуацијата со КОВИД-19 оваа година не беше во можност манифистацијата да се одржи ...
| | веќе видена

Пред високите температури попушта и стравот од коронавирусот, па Преспа постепено почнува да се полни со туристи. Ги нема во голем број на плажите, но се ...
| | веќе видена