Основното јавно обвинителство Ресен достави предлози за издавање казнени налози против шест лица заради непочитување на полицискиот час, соопштија од ОЈО ...
сите 2 | | | веќе видена

Дипломатските односи меѓу Република Македонија и Република Албанија, се воспоставени на 24.12.1993 година. Билатерална договорна рамка: Склучени договори ...
| | веќе видена

 По неколку месечна пауза предизвикана од рестриктивните мерки за заштита од Ковид-19, овластениот меѓуградски автобуски превозник „Транскоп" АД Битола почна ...
сите 4 | | | веќе видена

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 10 мај. Денеска е Св. апостол Симон Зилот. Свети апостол Симон потекнувал од галилејскиот град Кана. ...
сите 3 | | | веќе видена

Кога во 2018 година на Даринка Веслиевска не ѝ бил продолжен договорот за работа како наставник и останала без работа, се пријавила на менторскиот проект за ...
| | веќе видена

Скопје, 21. мај 2020 (Inpress) – Македонско еколошко друштво во соработка со Општина Ресен и Националниот парк „Галичица“, оваа година Меѓународниот ден на ...
сите 17 | | | веќе видена

Зголемувањето на поддршката за „зелена нафта“ од досегашните 30 отсто на 50 проценти не е поради изборите, туку поради коронакризата. На земјоделците овие ...
сите 12 | | | веќе видена

На 27 Мај